Åbent hus hos Haarby Bibliotek: Kom og fejre 100 års jubilæum med os

Foto: Assens Bibliotek.
dato

Den 2. april 2025 inviterer Haarby Bibliotek til åbent hus for at fejre det stolte 100 års jubilæum for AssensBibliotekerne. Alle lokale borgere er velkomne til at deltage i festlighederne, hvor vi fejrer vores fælles kulturarv og fremtidens læsere.

Haarby Bibliotek markerer dette historiske øjeblik med en hyggelig sammenkomst på Skolevej 10, A i Haarby. Alle fra nær og fjern opfordres til at møde op og opleve bibliotekets fantastiske historie og betydning for lokalsamfundet.

"Vi håber på så mange som muligt vil være med til at fejre dagen," udtaler Helle Skaarup, leder af AssensBibliotekerne. Arrangementet er gratis, og man skal blot møde op for at deltage.

En særlig invitation er sendt til de 2-årige børn og deres voksne, idet biblioteket ønsker at kraftigt understrege vigtigheden af tidlig læseglæde. For at fejre de nye små læsere vil der blive uddelt boggaver omkring kl. 16. "Vi tror på, at findes læseglæden i barneår, vil den ofte følge resten af livet," siger Helle.

Lokalbefolkningen opfordres til at komme forbi til en hyggelig snak med personalet og nyde en kop kaffe samt fødselsdagsbrunsviger. Det bliver en dag, hvor byens historie fejres med nuet og peger mod en fortsat rig kulturarv for fremtidige generationer.

Tag familien med og vær en del af festlighederne hos Haarby Bibliotek, hvor både ung og gammel kan være med til at fejre kulturens betydning for lokalsamfundet.

Kilde: Assens Bibliotek